Type to search

Nieocenione właściwości oleju kokosowego

Ciało i zdrowie Diety

Nieocenione właściwości oleju kokosowego

Share

Olej kokosowy jest składnikiem, o którym mówi się coraz więcej. Jest on wyjątkowo uniwersalnym produktem – spotkać go można w branży gastronomicznej jak i kosmetycznej. Wielu z nas wciąż jednak nie wie na jego temat wszystkiego.

Olej kokosowy – właściwości

Olej kokosowy to przede wszystkim bogactwo nasyconych kwasów tłuszczowych. Mimo kontrowersji to właśnie ta cecha przyczynia się do szybkiej zamiany oleju kokosowego na energię w naszym organizmie. Może być więc skutecznym sojusznikiem w walce z podjadaniem słodkości. Ponadto jest bogaty w wiele innych elementów – kwas laurynowy, kwas kaprylowy, niesamowicie dobrze nawilża i zatrzymuje wodę w skórze.

Olej kokosowy – zastosowanie

Przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę, że olej olejowi nierówny. Musimy wziąć pod uwagę czy olej kokosowy, który chcemy kupić, jest rafinowany czy nierafinowany. Stanowi to podstawowe kryterium potrzebne do określenia, czy dany produkt okaże się dla nas odpowiedni.

Jeśli zależy nam na stosowaniu oleju kokosowego w kuchni, to w większości przypadków przyda nam się olej kokosowy rafinowany. Jego podstawową zaletą jest to, że przeszedł on proces obróbki w wysokiej temperaturze, zwiększając swoją odporność. Poświęcił swój charakterystyczny zapach oraz smak by podwyższyć punkt dymienia (temperaturę, w której olej ulega spaleniu wytwarzając związki rakotwórcze). Jeśli więc szukamy oleju, który nadaje się do smażenia i pieczenia – powinniśmy postawić na olej kokosowy rafinowany. Nie jest on tak zdrowy i bogaty w składniki jak olej kokosowy nierafinowany, ale na pewno okaże się przydatny w przypadku obróbki termicznej.

Jeśli chcemy skorzystać z bogactwa składników oleju kokosowego, powinniśmy sięgnąć po olej nierafinowany (tłoczony na zimno). Poznamy go po charakterystycznym, kokosowym zapachu oraz oznaczeniu „virgin” na opakowaniu. Może nam posłużyć do potraw przygotowywanych na zimno (sałatek, deserów) jak i zastąpić z powodzeniem kilka kosmetyków z łazienkowej półki.

Niecodziennie zastosowania oleju kokosowego nierafinowanego, które mogą nas zainteresować:

  • Nałożony zewnętrznie nawilża skórę ciała oraz włosy
  • Olej kokosowy ma właściwości bakteriobójcze (jego ssanie może skutecznie wspomóc oczyszczanie jamy ustnej)
  • Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze (zasługa kwasu kaprylowego), więc z powodzeniem może wspomóc walkę z grzybicą

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Niektóre badania twierdzą, że przyczynia się on do podnoszenia poziomu cholesterolu (choć w dużo mniejszym stopniu niż tłuszcze odzwierzęce). Inne jednak mówią o tym, że trudno cokolwiek stwierdzić na pewno i konieczne jest dalsze studiowanie tego niezwykłego składnika. Za olejem kokosowym przemawia szereg jego dobroczynnych właściwości, więc z pewnością nie zaszkodzi spróbować choćby miesięcznej kuracji (spożycie tylko dwóch łyżeczek dziennie może przynieść zauważalny efekt).

Tags

You Might also Like