Type to search

Tymianek – zastosowanie, uprawa i działanie

Ciało i zdrowie Ziołolecznictwo

Tymianek – zastosowanie, uprawa i działanie

Share

Tymianek pospolity (łac. thymus vulgaris), znany również pod nazwą macierzanka tymianek, to popularne zioło pochodzące z basenu Morza Śródziemnego, które dzisiaj uprawiane jest w wielu regionach świata. Roślina ta stała się popularna dzięki szerokiemu zastosowaniu w kuchni oraz ziołolecznictwie.

Wygląd i uprawa

Tymianek pospolity jest niską krzewinką o prostych gałązkach pokrytych drobnymi listkami i równie drobnymi białymi kwiatami. Jest to roślina wieloletnia, którą w polskich warunkach można uprawiać w doniczce lub w ogrodzie, pamiętając jednak o zabezpieczeniu jej przed mrozami w okresie zimowym.

Zastosowanie tymianku w kuchni

Tymianek znany jest dzisiaj przede wszystkim jako aromatyczna przyprawa stosowana w kuchniach wielu krajów, ale przede wszystkim w kuchni francuskiej i na Bliskim Wschodzie. To właśnie tymianek jest jednym z najważniejszych składników znanej francuskiej mieszanki przypraw, ziół prowansalskich. Suszone liście tymianku świetnie podkreślają smak potraw mięsnych, ale także zapiekanek i zup.

Tymianek zastosowanie lecznicze

Swoje prozdrowotne właściwości tymianek zawdzięcza głównie olejkom eterycznym (tymol oraz karwakrol), które nie tylko nadają wspaniały aromat i smak roślinie, ale również decydują o jej silnym działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. Z tego względu tymianek stosowany był w ziołolecznictwie jako środek bakteriobójczy już w starożytności.

Tymianek działanie wewnętrzne

Dzisiaj tymianek wspomaga leczenie wielu rozmaitych schorzeń – herbata z tymianku świetnie poprawia trawienie, wspomaga wydzielanie żółci i ma lekkie działanie rozkurczowe. Napar z tego zioła poprawia również krążenie krwi, a nawet pobudza wytwarzanie erytrocytów, dlatego jego picie zaleca się przy anemii.

Tymianek działanie zewnętrzne

Napar z tymianku świetnie odkaża rany i łagodzi stany zapalne skóry (można go stosować jako tonik do skóry trądzikowej). Jest on również zalecany do płukania gardła np. podczas anginy oraz jamy ustnej w celu łagodzenia jej stanów zapalnych.
Inhalacje z dodatkiem tymianku świetnie oczyszczają górne drogi oddechowe.

Tymianek – środki ostrożności

Przy stosowaniu wewnętrznym naparu z tymianku należy przestrzegać zasad dotyczących jego dziennego dawkowania. W zalecanych ilościach herbata z tymianku działa leczniczo i jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, jednak pita w znacznym nadmiarze może uszkodzić nerki lub wątrobę (toksyczny jest olejek). Zewnętrznie tymianek można stosować bez ograniczeń. Ze względu na właściwości rozkurczowe naparu z tymianku nie powinny pić kobiety w ciąży.

Tags