Type to search

Rozmaryn lekarski – właściwości lecznicze i kosmetyczne

Ciało i zdrowie Ziołolecznictwo

Rozmaryn lekarski – właściwości lecznicze i kosmetyczne

Share

Rozmaryn wykorzystywany jest nie tylko w kuchni – roślina ta posiada też szereg właściwości leczniczych oraz kosmetycznych.

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis L.) to roślina wiecznie zielona, która spotykana jest przede wszystkim w rejonie Krymu oraz Morza Śródziemnego. Doceniana była już w okresie starożytnym.

Obecnie rozmaryn kojarzony jest przede wszystkim ze sztuką kulinarną. Roślina ta wspaniale podkreśla smak warzyw oraz mięs, a nawet dodawana jest do deserów na słodko. Warto jednak wskazać, że ze względu na znajdujące się w niej aktywne związki biologiczne ma także szersze zastosowanie.

Co znajduje się w rozmarynie?

Rozmaryn zawiera przede wszystkim wartościowe flawonoidy, kwasy fenolowe, a także garbniki oraz terpeny. Składniki te wykazują przede wszystkim działanie przeciwzapalne, antybiotyczne, regulują gospodarkę tłuszczową – lipidową w organizmie, a także mają właściwości przeciwwrzodowe i chronią przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki.

Zatem jeśli chodzi o roślinę taką jak rozmaryn właściwości lecznicze zostały potwierdzone wielokrotnie w licznych badaniach. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Zastosowanie rozmarynu w lecznictwie:

• wspomaga działanie układu pokarmowego – znajdujące się w nim związki wspierają prawidłowe procesy trawienne
• korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego – pomaga w zapanowaniu nad stresem
• działanie rozkurczowe – dzięki swojemu działaniu rozkurczowemu rozmaryn nie tylko poprawia trawienie, ale również zapobiega zaparciom
• wspomaga leczenie chorób reumatycznych – uśmierza bóle stawowe i mięśniowe, wspomaga ukrwienie mięśni i stawów
• pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego – inhalacje z wykorzystaniem olejku rozmarynowego pomagają w leczeniu przeziębień i zakażeń układu oddechowego
• wykazuje działanie wirusostatyczne – znany jest między innymi z właściwości niszczących wirus HSV-1 opryszczki typu 1
• powoduje zahamowanie procesów nowotworzenia – rozmaryn uznawany jest jako naturalny element profilaktyki antynowotworowej

Sprawdź także:  Bylica piołun i jego prozdrowotna charakterystyka

Warto także wskazać, że w wielu kosmetykach możemy też spotkać rozmaryn właściwości kosmetyczne tego związku wynikają w szczególności z zawartości związków o działaniu dezynfekującym, łagodzącym i odżywiającym. Kosmetyki te przeznaczone są głównie do stosowania u osób ze skórą trądzikową, tłustą, wrażliwą.

Ekstrakty z rozmarynu dodawane są również do perfum dla kobiet i dla mężczyzn – wykorzystuje się wtedy dwie jego nuty zapachowe, a mianowicie nutę drzewno-balsamiczną oraz ziołowo-kwiatową.

Tags