Type to search

Co trzeba wiedzieć, by skutecznie się odchudzić?

Ciało i zdrowie Diety

Co trzeba wiedzieć, by skutecznie się odchudzić?

Share
sposoby na schudnięcie

Współczesny kanon urody jest jasny jeśli chodzi o sylwetkę – ma być ona szczupła. Powoduje to, że każdy chce móc pochwalić się smukłą figurą, co dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzn, w dodatku w każdym wieku. Paradoksem jednak jest to, że obecnie coraz więcej osób zmaga się z nadwagą, co jest wynikiem trybu życia i złej diety. Nadwaga zaś nie tylko jest nieestetyczna i odbiera pewność siebie, ale też zagraża zdrowiu, warto więc podjąć wysiłek związany z odchudzaniem.

Najważniejsze zasady

Teoretycznie pewnie większość osób wie, jak skutecznie schudnąć, wiadomo, że trzeba zmienić dietę, a także zacząć uprawiać sport, ale czasami, nawet jeśli wdroży się w życie te zasady, nie udaje się stracić na wadze. Powody tego mogą być bardzo różne – złe wykonywanie ćwiczeń, spożywanie produktów kiepskiej jakości czy zatrzymanie spalania tłuszczu, co zdarza się nawet w przypadku diety i ćwiczeń, gdyż niezbędne jest wdrożenie pewnych elementów, które pozwalają przyspieszyć procesy metabolityczne (np. spożywanie odpowiedniej ilości białek i węglowodanów). Poza tym ważne jest, by uświadomić sobie, że osiągnąć i utrzymać szczupłą sylwetkę można tylko wtedy, jeśli zmieni się swoje nawyki na stałe. Skuteczne odchudzanie to właściwie niekończący się proces. Jeśli ktoś myśli, że zastosuje radykalną kurację odchudzającą, osiągnie wymarzoną sylwetkę, a potem będzie mógł wrócić do swoich dawnych nawyków, tj. leżenia na kanapie i zajadania się słodyczami, to jest w błędzie. By uniknąć efektu jo-jo, czyli powrotu do wagi sprzed odchudzania (a nawet przyrostu dodatkowych kilogramów), trzeba na stałe odżywiać się zdrowo i lekko oraz stosować umiarkowaną dawkę ruchu. Na szczęście nie musi to być od razu ćwiczenie na siłowni czy fitness, ale zwyczajna, codzienna dawka ruchu, na przykład jazda na rowerze czy spacerowanie.

Bardzo istotne jest też to, by stosować wyłącznie zdrowe sposoby na schudnięcie. Bardzo restrykcyjne diety co prawda często faktycznie pozwalają pozbyć się wagi w krótkim czasie, ale są też wyczerpujące dla organizmu. W ten sposób można doprowadzić do poważnych deficytów ważnych składników, a nawet zmagać się z dolegliwościami takimi jak osłabienie – nie wpływa to dobrze nawet na urodę. Warto więc w trakcie odchudzania zachować zdrowy umiar i rozsądek.

To może pomóc

Osoby zastanawiające się, jak się odchudzić, mogą korzystać z licznych trików, które czynią ten proces łatwiejszym. Odchudzanie to nie tylko przyjmowanie mniejszej ilości kalorii, czyli zmniejszenie ilości cukru i tłuszczu w diecie, a także ruch. Potrzebne jest też utrzymanie szybkiego tempa trawienia. W dużej mierze zależy ono od diety i ilości ruchu, ale kiedy nie jest na satysfakcjonującym poziomie mimo dbania o te czynniki, możliwe jest wspomaganie odchudzania poprzez przyjmowanie na przykład błonnika. Ten niezwykle ważny zwłaszcza dla odchudzających się osób składnik przyspiesza pasaż jelitowy. Można go przyjmować w formie proszku lub też w tabletkach, przede wszystkim jednak trzeba zjadać jego naturalne źródła, na przykład pełne ziarna i warzywa. Dobrym sposobem jest także sięgnięcie po suplementy diety pomagające stracić na wadze, trzeba jednak wiedzieć, co wspomaga odchudzanie. Takie działanie ma na przykład kofeina, która przyspiesza spalanie tłuszczu i zmniejsza łaknienie, ekstrakt z ananasa, zawierający bromelinę, enzym, który również zmniejsza apetyt, czy też egzotyczne owoce, jak jagody acai czy garcinia cambogia. Doskonale będzie też pić duże ilości zielonej i czerwonej herbaty, które także przyspieszają trawienie oraz usuwają z organizmu toksyny. Są to bardzo popularne domowe sposoby na odchudzanie – specjaliści uważają, że picie kilku szklanek czerwonej herbaty dziennie pozwala schudnąć nawet 5 kg miesięcznie!

Sprawdź także:  Walka z łupieżem

Uwaga na tempo odchudzania!

Każdy, kto zastanawia się, co na odchudzanie zastosować, by zobaczyć efekty, powinien zdawać sobie sprawę, że proces tracenia na wadze musi być nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny. Dotyczy to również tempa chudnięcia. Oczywiście każdy, kto rozpoczyna kurację odchudzającą, marzy, że uda mu się zobaczyć efekty jak najszybciej.  Pragnie się więc znaleźć sposób na odchudzanie w błyskawicznym tempie, co raczej nie jest możliwe, a na pewno nie jest zdrowe. Jeśli szybkie efekty obiecuje radykalna dieta, wyjaławia ona organizm, a jeśli takie rezultaty ma dawać na przykład suplement, prawie na pewno zaszkodzi on zdrowiu, na przykład blokując prawidłowe wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego.

Poza tym warto pamiętać, że kiedy chudnie się wolniej, są duże szanse na uniknięcie efektu jo-jo. Bardzo ważne jest to też dla wyglądu. Kiedy szybko traci się na wadze, skóra nie zdąży się wchłonąć, przez co pozostanie jej nadmiar. Jest to problem zwłaszcza osób, które miały do stracenia wiele kilogramów. Zwiotczała, wisząca skóra po odchudzaniu czasem wygląda jeszcze gorzej niż tkanka tłuszczowa, a przy tym powoduje, że nie wygląda się całkiem szczupło nawet jeśli schudło się bardzo dużo. Jeśli ktoś zastanawia się, co zrobić żeby schudnąć dużo i szybko, powinien mieć to na uwadze i postawić raczej na wolniejsze tempo odchudzania, uzbrajając się w cierpliwość.

Tags