Type to search

Zioła w pielęgnacji cery tłustej – pielęgnacja twarzy

Ciało Ziołolecznictwo

Zioła w pielęgnacji cery tłustej – pielęgnacja twarzy

Share

Tłusta cera to zazwyczaj spory problem, jeśli chodzi o pielęgnację. Nie wystarczy jedynie usuwanie sebum, ponieważ zastosowanie zbyt drażniących środków może doprowadzić do zwiększenia jego wydzielania. Dlatego też warto jest poznać zioła, które są naturalnym i bezpiecznym środkiem, jeśli chodzi o pielęgnację tłustej cery.

Łagodne oczyszczanie – zioła w pielęgnacji cery tłustej

Napary oraz wyciągi ziołowe można stosować w pielęgnacji tłustej cery zamiast standardowych toników. Dlaczego taka zmiana zazwyczaj wychodzi skórze na dobre? Ponieważ gotowe preparaty do cery tłustej często zawierają alkohol, który jest w codziennej pielęgnacji niewskazany. Całkowite oczyszczenie skóry z sebum zwiększa ryzyko podrażnień. Całkowicie oczyszczona skóra produkuje więcej łoju, co w rezultacie oznacza pogłębienie się dotychczasowych problemów. Napary i wyciągi z takich ziół jak macierzanka piaskowa, pokrzywa, rumianek czy rozmaryn to jedne z najlepszych środków na tłustą cerę, które można stosować codziennie.

W przypadku cery tłustej problematyczne jest zwłaszcza zatykanie się porów. Dzieje się tak z powodu nadmiernie wydzielanego sebum i w takiej sytuacji konieczne jest lepsze oczyszczenie. Można to zrobić za pomocą parówki z wymienionych wyżej ziół. Wystarczy tylko zaparzyć zioła w odpowiedniej ilości wody i nachylić się nad parą. Dodatkowo należy zastosować osłonę z ręcznika, aby zmniejszyć uciekanie pary. Parówkę należy stosować maksymalnie raz w tygodniu. Ten rodzaj oczyszczania jest zakazany w przypadku cery ze skłonnością do pękających naczynek.

Odżywienie i pielęgnacja

Pielęgnacja cery tłustej to nie tylko jej oczyszczanie. Wiele osób zapomina o tym, iż cera tłusta może być jednocześnie odwodniona. Dlatego też konieczne jest stosowanie kremów nawilżających. Dodatkowym sposobem na odżywienie i pielęgnację są również ziołowe maseczki. Można je wykonywać z takich ziół jak:

  • fiołek trójbarwny i skrzyp polny, które mają przede wszystkim działanie antybakteryjne
  • pokrzywa, która ma działanie ściągające pory
  • siemię lniane, które ma działanie łagodzące wszelkiego rodzaju podrażnienia

Aby wymienione składniki mogły zadziałać w maseczce ziołowej, konieczne jest ich wcześniejsze zaparzenie. W sytuacji, gdy do preparatu doda się zaparzone siemię lniane często nie potrzeba stosować zagęszczenia w postaci mąki owsianej czy gęstej śmietanki. Należy pamiętać, aby zioła nakładać na twarzy dopiero po przestudzeniu. Maseczki tego typu należy trzymać około piętnastu minut. Częstość stosowania zależy od stanu skóry, niekiedy wystarczy jedna, a w innych przypadkach zalecane jest, aby stosować je kilka razy w tygodniu.

Tags