Type to search

Zioła na bóle menstruacyjne – jakie zioła na miesiączkę są najlepsze?

Ciało i zdrowie Ziołolecznictwo

Zioła na bóle menstruacyjne – jakie zioła na miesiączkę są najlepsze?

Share

Podczas dolegliwości miesiączkowych można stosować popularne leki z apteki, ale można wspomagać się również naturalnymi metodami, które także są znane ze swojej skuteczności. Jakie zioła na miesiączkę sprawdzają się najlepiej?

Bolesne miesiączki dotykają wielu kobiet. Mogą sprawić, że codzienne czynności stają się o wiele trudniejsze do wykonania. Można jednak zapobiegać tym objawom całkowicie naturalnie – wystarczą odpowiednie zioła na okres, które znane są od wieków z niwelowania kobiecych dolegliwości.

Najlepsze zioła na bóle menstruacyjne to takie, które wykazują działanie rozkurczające, przeciwbólowe, a także uspokajające.

Na co warto wówczas zwrócić szczególną uwagę?

Rumianek pospolity – jest jednym z najczęściej stosowanych ziół, które ma polecane jest kobietom mającym bolesne miesiączki. Posiada właściwości rozkurczowe i uspokajające, a także przyjemnie smakuje.

Krwawnik pospolity – to roślina lecznicza, która znana jest przede wszystkim ze swojego działania rozkurczowego. Od wieków używana jest przy dolegliwościach menstruacyjnych. Krwawnik powoduje również zmniejszenie zbyt obfitych krwawień.

Kozłek lekarski – nazywany jest też walerianą. Posiada właściwości rozkurczowe i uspokajające.

Nagietek lekarski – znany jest z działania przeciwskurczowego, a także przeciwzapalnego.

Malina właściwa – napar przygotowany z suszonych liści maliny posiada właściwości rozkurczowe i zmniejsza ból podczas okresu.

Melisa lekarska – polecana jest kobietom, u których występuje nadmierne napięcie przedmiesiączkowe. Ma działanie uspokajające oraz wspomaga łatwe zasypianie.

Dziurawiec zwyczajny – łagodzi skurcze i uspokaja, dlatego daje ulgę przy bolesnych miesiączkach.

Jak stosować zioła na miesiączkę?

Zioła na dolegliwości miesiączkowe najczęściej stosuje się w formie naparów – należy wówczas postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu producenta.

W sprzedaży można znaleźć zarówno zioła pojedyncze, odpowiednio przygotowane do szykowania naparów, jak również specjalne kompozycje ziół przeznaczone dla kobiet mających bolesne, długie, obfite miesiączki. Zioła najlepiej zacząć pić jeszcze przed pojawieniem się okresu, co pozwala na zmniejszenie objawów już od pierwszych dni krwawienia.

Uwaga! Jeśli bolesny okres towarzyszy ci od dłuższego czasu i leki oraz zioła rozkurczowe nie pomagają, warto udać się do lekarza ginekologa.

Bolesny okres może być następstwem chorób, między innymi mięśniaków macicy, polipów, zespołu policystystycznych jajników. Wówczas konieczne jest wdrożenie profesjonalnego leczenia, ale zioła mogą być stosowane wtedy jako wsparcie.

Tags