Type to search

Wszystko co musisz wiedzieć o botoksie na twarz

Ciało Ciało i zdrowie

Wszystko co musisz wiedzieć o botoksie na twarz

Share

Toksyna botulinowa inaczej botoks jest substancją szeroko wykorzystywaną w medycynie już od wielu lat. Znajduje zastosowanie w leczeni nadpotliwości dłoni i stóp, leczeniu przewlekłych migren, u pacjentów z chorobą Parkinsona i w medycynie estetycznej – np. do korekty zmarszczek skóry twarzy.

Co to jest botoks – jak jest produkowany?

Botoks to neuro toksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Toksyna bywa różnie nazywana, czasem w literaturze mówi się o jadzie kiełbasianym, ponieważ w latach 70 i 80 częste były zatrucia toksyną. W warunkach beztlenowych na pożywkach białkowych (przetwory mięsne, kiełbasy, pasztety itp) dochodziło do produkcji toksyny, zatrucie toksyną podaną w ten sposób może być śmiertelne. Jednak botoks podawany w warunkach kontrolowanych, w mikrodawkach przez specjalistę jest w pełni bezpieczny. Zatem odpowiedź na pytanie o to czy botoks jest szkodliwy brzmi nie, nie jest, jeśli jest podawany zgodnie z przeznaczeniem. Toksyna przeznaczona do iniekcji jest produkowana w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, zgodnie z dobrą praktyką farmaceutyczną.

Botoks jest podawany zawsze za pomocą iniekcji (cienką igłą) w zależności od tego jaki problem pacjenta ma leczyć podaje się go za pomocą kilku do kilkunastu wkłuć (kilka w leczeniu zmarszczek, do 40 w leczeniu przewlekłych migren).

Botoks przeciwwskazania do podania toksyny w obrębie twarzy

W zależności od tego w jakiej roli ma występować toksyna przeciwwskazania do jej podania mogą być zróżnicowane. Jeśli chodzi o korektę tzw. „kurzych łapek” czy zmarszczek na powierzchni czoła przeciwwskazaniem są m.in:

  • jeśli u pacjenta, który ma być poddany leczeniu kiedykolwiek wystąpiła nadwrażliwość na toksynę lub którakolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie;
  • jeśli w miejscu podania występuje stan zapalny.
  • indywidualne przeciwwskazania związane z miejscem podania innym niż obszar twarzy np. zakażenie pęcherza, cewnikowanych, w ciężkim stanie ogólnym.

Koszt terapii botoksem

Pacjenci przed podjęciem decyzji o terapii botoksem często zadają sobie i lekarzom pytanie o to ile kosztuje botoks. Cena jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Liczbą wkłuć, wielkością dawki, kosztami dodatkowymi związanymi z konsultacją i dodatkowymi wizytami przed wkłuciem. Cena w dużej mierze zależy również od prestiżu gabinetu i lekarza, który dokonuje korekty zmarszczek. Zwykle koszty zabiegu wahają się między 800 a 2000 złotych. W przypadku wstrzykiwania botoksu np. u pacjentów z migrenami koszt jest znacznie większy.