Type to search

Winorośl – sadzenie, pielęgnacja i uprawa

Ogród

Winorośl – sadzenie, pielęgnacja i uprawa

Share

Winorośle są efektowne, ładnie rosną, doskonale owocują i dają bardzo ładny efekt. Jest to hodowla bezproblemowa taka, która doskonale daje sobie radę w ziemi, w ogrodzie jak również w skrzynkach na balkonie.

Skąd wziąć winorośl?

Sadzonkę winorośli można z łatwością kupić, są one dostępne w sklepach ogrodniczych przez cały rok. Czasami możemy taką sadzonkę od kogoś dostać lub samemu rozmnożyć to co mamy w ogrodzie lub w domu.

Jak sadzić winorośl?

Młoda roślina najlepiej przyjmie nam się w pięciolitrowej doniczce, do której najpierw sypiemy drenaż a następnie zasypujemy ją ziemią o 6,5 pH. Sadzenie winorośli nie stwarza wielkich trudności.
Do rośliny doczepiamy drewnianą podpórkę. Pamiętajmy, że winorośle dają sobie doskonale radę nawet z 30 stopniowym mrozem, jednak słabe są ich korzenie i odporne tylko na 6 stopniowy mróz. Na zimę musimy więc rośliny dobrze zabezpieczyć, szczególnie ich korzenie. Porządnego zabezpieczenia wymaga winorośl na balkonie.

Uprawa winogron

Najlepsze i najsmaczniejsze są winogrona z własnych upraw, bez względu na to czy uprawiamy winogrona w skrzynkach balkonowych czy w ogródku.
Winorośle wymagają nawożenia ale nie potrzebują, z kolei, zbyt dużej ilości wody. Ich rozległy system korzeniowy sprawia, że bez wody dają sobie doskonale radę przez dłuższy czas. Na zimę rośliny należy dobrze ściółkować, ponieważ ich korzenie są mało odporne na mrozy i wahanie się zimowych temperatur.
Odmiany dekoracyjne tnie się umiarkowanie, natomiast odmiany deserowe dobrze jest ciąć każdego roku. Jest to sposób na lepsze owocowanie winorośli. Najlepsze owoce wyrastają na ubiegłorocznych pędach, które z kolei grubieją.

Sprawdź także:  Ekstrakt z chryzantemy

Winorośl na balkonie

Rośliny balkonowych winogron są dwu lub trzyletnie, dlatego dobrze jest je sadzić w bardzo dużych donicach. Można taką donicę dostawić do ściany i na specjalnej kratce upinać jej kolejno rosnące kiście.
Pamiętajmy o tym by w donicach z winoroślą zawsze ziemia była lekko wilgotna, natomiast na zimę należy korzenie roślin bardzo dobrze okryć i zabezpieczyć przed mrozem.
Winorośle winogron musimy ciąć, mamy dzięki odpowiednim cięciom, doskonałe plony a i rośliny rosną nam wtedy bardzo dobrze.
Winorośle trzeba ciąć w odpowiednim czasie, najlepiej jest to zrobić w lutym. Zbyt wczesne cięcie spowoduje, że pędy zmarzną a zbyt późne, że rośliny nie zdążą się zregenerować.

Radość z uprawy winogron

Zadbana uprawa winorośli zrewanżuje nam się dobrym plonem i smacznymi owocami winogron. W naszym klimacie uprawa winogrona nie jest bardzo trudną i wymagającą uprawą.

Tags