Type to search

Rumianek w służbie zdrowia i urody

Ciało i zdrowie Ziołolecznictwo

Rumianek w służbie zdrowia i urody

Share

Rumianek pospolity to roślina występująca praktycznie na terenie całej Polski. To piękna urokliwe kwiatuszki cieszą nie tylko oczy. Ich lecznicze właściwości znane są już od dawna, herbata rumiankowa to przecież jeden z pierwszych naparów, jakie podaje się malutkim dzieciom, aby ukoić u nich ból brzuszka.

Rumianek właściwości

Rumianek ma różne właściwości: poprawia perystaltykę jelit, działa łagodząco i odświeżająco, pomaga pozbyć się opuchlizny, rozjaśnia przebarwienia i pomaga goić się bliznom. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że to zioło, które ma również właściwości uczulające. Trzeba być zatem ostrożnym podczas stosowania rumianku, używać naparu z umiarem, kupować suszone tylko i wyłącznie z ekologicznych upraw. Jeżeli rumianek podaje się małym dzieciom, należy rozpocząć od podania niewielkiej ilości naparu, aby sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja alergiczna. Do takich sytuacji dochodzi naprawdę rzadko, warto jednak o tym wiedzieć I zachować wszystkie środki ostrożności.

Rumianek działanie

Herbata rumiankowa to pyszny napar, którym warto raczyć się po ciężkostrawnym posiłku. Rumianek ułatwia trawienie, łagodzi wzdęcia, działa wiatropędnie. Napar z rumianku poprawia też perystaltykę jelit, to zatem jedno z tych ziół, które warto mieć w domu, jeżeli często cierpi na problemy gastryczne. Napar z rumianku można stosować również jako składnik kompresów na oczy podpuchnięte i zmęczone oczy. To jeden z najbardziej popularnych sposobów wykorzystywania herbatki ekspresowej z rumianku – torebki z rumiankowym wsadem należy delikatnie wystudzić, a następnie położyć na powieki i potrzymać kilkanaście minut.

Napar z rumianku w służbie urody

Rumianek jest bardzo często wykorzystywany w kosmetyce, jest składnikiem receptur różnego rodzaju kremów czy balsamów, można jednak przygotować również domowe kosmetyki na bazie rumianku. Naparem z rumianku można na przykład przemywać twarz, stosując go jako tonik. Ma on działanie odświeżające i ściągające, poza tym rozjaśnia przebarwienia, może zatem pomóc w pozbyciu się niechcianych plamek na skórze twarzy. Również z rumianku można przygotować doskonałą płukankę do jasnych włosów. Bardzo często taką płukankę stosują naturalne blondynki, bo rozjaśnia ona kolor włosów I nadaje mu słonecznych refleksów. W drogeriach bardzo często można spotkać szampony rumiankowe dedykowane do jasnych włosów. Jak zatem widać, rumianek to roślina, którą warto mieć na celowniku, jeżeli lubi się stosować naturalne środki do pielęgnacji ciała oraz dbania o zdrowie.

Tags