Type to search

Wilgotność i temperatura powietrza a ryzyko ataków astmy

Ciało Ciało i zdrowie

Wilgotność i temperatura powietrza a ryzyko ataków astmy

Share

Każdy z nas boryka się z większymi i mniejszymi problemami oraz dolegliwościami. Niektóre ze schorzeń, utrudniają nam codzienne funkcjonowanie i wymagają od nas odpowiedniej i należytej uwagi i samodyscypliny. Jedną z takich chorób jest astma, która charakteryzuje się atakami kaszlu, dusznościami, czy świszczącym oddechem. Okazuje się, iż ogromny wpływ na jej ataki ma otoczenie, w którym się znajdujemy. Nieodpowiednie powietrze, przestrzeń, czy alergeny, doprowadzają do zaostrzenia jej objawów.

Jak na ryzyko wystąpienia ataków astmy wpływa wilgotność powietrza?

Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w domu jest sprawą bardzo istotną. Podczas gdy na wilgotność na zewnątrz nie masz wpływu, w pomieszczeniach, w których przebywasz możesz o nią dobrze zadbać. Zbyt mała wilgotność powietrza prowadzi do nadmiernego wysuszenia błon śluzowych w układzie oddechowym, co zwiększa ryzyko podrażnień i nasilenia się dolegliwości. Z kolei nadmierna wilgotność, stwarza idealne środowisko dla rozwoju grzybów, które niekorzystnie wpływają na zdrowie astmatyka, jak i innych. Warto zaopatrzyć się w dobry nawilżacz powietrza umożliwiający dokładną kontrolę wilgotności powietrza w Twoim otoczeniu.

Atak astmy a temperatura?

Zapewne zauważyliśmy zwiększenie ataków astmy u nas samych, bądź wśród naszych najbliższych w okresie zimowym. Zgadza się, czas ten sprzyja zwiększeniu ryzyka ataków astmy, zwłaszcza jeśli narażenie na zimno połączone jest z wysiłkiem fizycznym. Organizm chroni się przed napływem zimnego powietrza do płuc za pomocą jamy nosowej, która je ogrzewa. Jednak w wyjątkowo mroźnych, zimnych temperaturach mechanizm ten może zawodzić. Wyjątkowo ryzykowne jest również oddychanie przez usta. Kontakt zimnego powietrza z płucami wzmaga wydzielanie histaminy, która wywołuje skurcz oskrzeli. Prowadzi on do wystąpienia ataku astmy objawiającej się dusznościami i świszczącym oddechem.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia napadów choroby na zimnie, astmatycy powinni w tym okresie:

  • unikać wysiłku fizycznego na zimnie,
  • w przypadku silnych podmuchów wiatru i zimna zakryć szalikiem, bądź chustą usta oraz nos – pozwoli to na pomoc w ogrzaniu powietrza,
  • regularnie przyjmować zalecane przez lekarza leki,
  • oddychać przez nos, by możliwe było odpowiednie ogrzanie powietrza,
  • mieć przy sobie leki stosowane doraźne, które pomogą w przypadku zaostrzenia dolegliwości.

Astma jest dolegliwością, która może utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Ważne jest, by pamiętać o zażywaniu przepisanych przez specjalistkę leków oraz stosować się do zaleceń, które zminimalizują ryzyko ataku.