Type to search

Ekstrakt z chryzantemy

Ogród

Ekstrakt z chryzantemy

Share

Cenne kwiaty chryzantemy

Kwiaty chryzantemy – cenione głównie ze względu na walory estetyczne i ich odporność na warunki atmosferyczne, okazują się mieć o wiele bardziej cenne właściwości. Z kwiatu, pozyskuje się bowiem, bardzo cenny ekstrakt z chryzantemy.  Pozyskiwany ekstrakt jest ceniony przede wszystkim ze wzlędu na zawartą w nim permetrynę – substancję o uznanych  na całym świecie właściwościach owadobójczych.

Permetryna – skuteczna na kleszcze

Permetryna występujca w ekstrakcie z chryzantemy, szczególnie skutecznie radzi sobie w walce z kleszczami. Skutecznie zabija starsze kleszcze jak i również te młode – zwane nimfami, które są szczególnie niebezpieczne dla człowieka, ze względu na przenoszone przez nie choroby odkleszczowe. Dodatkowym atutem tej substancji, efektywnej w walce z kleszczami, jest jej obojętność w stosunku do ludzkiego organizmu, nie powoduje ona toksyczności i nie wpływa niekorzystnie na ludzkie zdrowie.

Nie tylko kleszcze, ale także komary, pchły, wszy oraz meszki są unicestwiane pod wpływem ekstaktu z chryzantemy, co czyni go uniwersalnym środkiem zwalaczającym owady, które są szkodliwe i stwarzają wręcz w niektórych przypadkach zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jak stosować ekstrakt?

Skuteczną ochronę przed wszelkimi owadami, uzyskamy rozpylając dostępny ekstrakt na odzież, którą aktualnie nosimy. Preparatem takim, można z powodzeniem spryskać także np. moskitiery – kóre mamy założone w namiocie lub w mieszkaniu, aby skutecznie pozbyć się problemu, jakim są kąsające nas w nocy owady .

Sprawdź także:  Odmiany gruszy w Polskich ogrodach i sadach

Chryzantema – nie tylko w walce z owadami

Zalety owadobójcze – to nie jedyne, jakie można przypisać składnikom aktywnym, znajdującycm się w chryzantemie. Substacncje pozyskiwane z tej rośliny, wykazały także znaczną aktywność antybakteryjną – przeciwko m.in. bakteriom bytującym w jamie ustnej, co umożliwia zastosowanie ich w płynach pomagających dbać o higienę jamy ustnej. Naukowcy z Azji, wykazali także właściwości antybiotyczne ekstraktu z chryzantemy, co być może w przyszłości uda się wykorzystać do zwalczania wielu chorób, powodowanych właśnie przez bakterie. Inne badania dowodzą skuteczności ekstraktu w niszczeniu komórek nowotworowych, poprzez aktywowanie w komórce naturalnych mechanzmów obronnych, prowadzących do apoptozy komórek nowotworowych (apoptoza – programowana śmierć komórki), co może okazać się ważnym odkryciem w leczeniu chorób nowotworowych.

Warto wiedzieć, że chryzantema, to nie tylko piękny kwiat, ale i cenna roślina, w które drzemie ogromny potencjał.