Świecowanie uszu – zalety, sposoby wykonania, skuteczność
Share
Uszy stanowią jeden z najważniejszych narządów zmysłu, jakim posługujemy się na co dzień. Bardzo ważne jest dbanie o ich właściwy stan, zabezpieczanie przed szkodliwymi wpływami środowiska zewnętrznego (np. warunki atmosferyczne, nadmierny hałas itp.). Zanieczyszczenie wpadające do uszu koniecznie trzeba usuwać. Wiadomo, że nie wolno stosować metod mechanicznych, jakie mogą powodować uszkodzenie delikatnej błony bębenka czy przepchnięcie nagromadzonej woskowiny. Odradza się więc stosowania patyczków kosmetycznych. Jaki jest więc sposób na pozbycie się brudu z kanalików słuchowych? Otóż niezwykle skuteczną i bezpieczną metodą jest świecowanie uszu.
Na czym polega świecowanie uszu?
Technika świecowania uszu znana jest od wieków. Została wprowadzona przez … Polega na umieszczeniu w kanaliku słuchowym specjalnej świecy i podpaleniu jej. Jest ona bardzo cienka i długa (około 20 cm). Wyprodukowana z najwyższej jakości substancji. Posiada część spalaną i część niespalaną. Wytworzone podczas spalania ciśnienie powoduje „wysysanie” zalegającej woskowiny. Świeca wykonana jest z włókna lnianego, ekstraktu miodowego oraz wosku pszczelego. Niektóre rodzaje mogą być nasączone olejkami lub ekstraktami z ziół. Wewnątrz znajduje się specjalna blaszka. Na niej osadzają się zanieczyszczenia wyciągane z ucha podczas zabiegu..
W jaki sposób poprawnie wykonać świecowanie uszu?
Najlepiej, aby świecowanie uszu było wykonywane przez osobę, która już taki zabieg przeprowadzała. Można samemu wykonać na sobie, jednak przysparza to pewnych trudności. Należy położyć się wygodnie na boku, odsłonić ucho i zabezpieczyć je z zewnątrz np. ręcznikiem papierowym czy chusteczką higieniczną z otworem na ucho, otulając małżowinę. Następnie trzeba posmarować małżowinę kremem (może być nawilżający lub np. wazelina) i przez kilka minut delikatnie wmasować. Ma to na celu pobudzenie krążenia i zwiększenie działania substancji zawartych w świecy.
Świecę należy umieścić delikatnie w uchu, na głębokości około 1 cm., specjalnie oznaczoną częścią, która się nie wytapia. Konieczne jest trzymanie jej w pozycji pionowej. Część wykonaną z wosku podpala się u góry. Podczas świecowania uszu należy zachować spokój i nie ruszać się. Zabieg trwa około 15 – 20 minut. Jest to czas przeznaczony na wypalenie się świecy. Specjalnie oznaczona linia pokazuje, do jakiego momentu należy spalić świecę. Może być słyszany delikatny trzask, jest to zjawisko naturalne, ponieważ spalająca się struktura wydaje taki odgłos. Im niżej schodzi płomień, tym bardziej wyczuwalne jest uczucie ciepła w okolicy ucha i wewnątrz.
Po wypaleniu się świecy, końcówkę należy delikatnie usunąć z ucha, uważając, by nie wysypać zawartości ze środka. Wrzuca się ją do pojemniczka wypełnionego wodą, a następnie otwiera. Po zakończeniu świecowania jednego ucha, można od razu przejść do zabiegu na drugim uchu. Po ilości wydobytej woskowiny widać, jak bardzo zanieczyszczony był kanalik słuchowy. Przy mocnych lub głęboko umiejscowionych zanieczyszczeniach, czop woskowy może pojawić się dopiero przy 3 – 4 świecowaniu.
Świecowanie uszu najlepiej wykonać w serii 10 zabiegów, powtarzanych co 2 dzień. Następnie trzeba zrobić kilkutygodniową przerwę. Po zabiegu należy uważać, aby nie spowodować przewiania uszu – szczególnie w okresie jesienno-zimowym w trakcie stosowania zabiegu, przed wyjściem na zewnątrz, trzeba założyć czapkę, opaskę lub nauszniki.
Świecowanie uszu – zalety
Świecowanie uszu posiada szereg zalet, do których należą:
- dokładne usuwanie zalegającej woskowiny;
- jest to zabieg niedrogi, szybki i bezbolesny;
- bezinwazyjność – brak ingerencji w delikatną strukturę ucha środkowego;
- pozytywny wpływ na zdrowie – regularne stosowanie świecowania uszu zmniejsza podatność na choroby sezonowe, infekcje górnych dróg oddechowych, jak również uśmierza bóle głowy o podłożu migrenowym;
- brak konieczności posiadania specjalnych uprawnień – świecowanie uszu można wykonać zarówno w profesjonalnym gabinecie, jak i w warunkach domowych (przez osobę dorosłą).
Świecowanie uszu – czy są przeciwwskazania?
Ze względu na to, że świeca wyprodukowana jest z wosku pszczelego, zabieg nie może być wykonywany u osób uczulonych na tą substancję. Należy również unikać wykonywania zabiegu u bardzo małych dzieci – w wieku poniżej 3 lat. Także osoby, które mają poważne uszkodzenia narządu słuchu (np. pęknięta błona bębenka), zranienia okolicy, stany zapalne, zrezygnować ze świecowania uszu. Przeciwwskazaniem jest również wszczepiony implant słuchowy lub inne urządzenia.
Be Social