Type to search

Śliwki – właściwości lecznicze i zdrowotne

Ciało i zdrowie Diety

Śliwki – właściwości lecznicze i zdrowotne

Share

Nasze zdrowie pochodzi ze spiżarni. Śliwki to zdrowie i uroda. Po owoc ten warto sięgać o czym przekonują lekarze oraz dietetycy. Wiedzą, że dobre owoce dodają zdrowia oraz urody. Bez nich nie ma mowy o tym, by czuć się lekko oraz przyjemnie. Poza tym śliwki to niedrogie, lecz bardzo smaczne owoce. Kilogram kosztuje kilka złotych, a to naprawdę nieduża kwota. Śliwki regulują trawienie, poprawiają nastrój, a na dodatek chronią przed wolnymi rodnikami.

Śliwki suszone zawierają o wiele więcej błonnika niż śliwki surowe, poza tym sporo jest w nich witaminy A oraz kalorii. Jednak nie wolno jadać dużych ilościach śliwek suszonych, ponieważ może to prowadzić do rozstroju żołądka. Dwie-trzy śliwki suszone wystarczą, by poczuć się lepiej. Śliwki suszone można przygotować samodzielnie w domu – wystarczy rozłożyć je na blasze i przez całą dobę suszyć w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Takie śliwki są bez żadnych dodatków, nie są dosładzane. Lepiej samodzielnie wysuszyć śliwki, bo daje to gwarancję smakowitego i zdrowego jedzenia. 

Zdrowe i smaczne śliwki

Śliwki są zdrowe i na dodatek smakują. Mają tylko 46 kcal w 100 gramach tego owocu. Śliwki mają witaminy A, E, K, sód, cynk, potas, żelazo, magnez, wapń oraz fosfor. Śliwki koją układ nerwowy i dobrze działają na samopoczucie, ponieważ jest w nich sporo witamin z grupy B. Śliwki węgierki posiadają sporą dawkę polifenoli. 

Najlepsze są surowe

Zaleca się jedzenie czystych, umytych śliwek w surowej postaci. Można z nich przygotować kompoty, dżemy, marmolady, powidła, ciasta, sorbety, pierogi, knedle. Marynaty oraz sosy do wędlin także są smakowite. Pestki śliwek mają w sobie kwas pruski, dlatego należy być ostrożnym, nie wolno spożywać tego składnika.

Jadanie śliwek jest zdrowe, jednak nie zaleca się konsumowania tego owocu wieczorem, tuż przed snem. Owoc jest dość ciężki i może utrudniać zasypianie. Właściwości lecznicze śliwek są znane od lat. Śliwki mają działanie antynowotworowe, dzięki nim można zapobiegać rakowi jelita grubego. Obniżają poziom cholesterolu oraz zapobiegają miażdżycy. Już te działania powinny zachęcić do konsumowania tego owocu. Istnieje aż 6000 odmian śliwek. Najbardziej popularne są węgierki, mirabelki oraz renklody. 

Tags