Domowe sposoby na tłuste włosy i łupież
Share
Przetłuszczające się włosy są zmorą większości kobiet. Sprawiają one, że fryzura wygląda bardzo nieestetycznie, a przedstawicielka płci pięknej sprawia wrażenie zaniedbanej. Staje się tak za sprawą wzmożonej aktywności gruczołów łojowych znajdujących się na skórze głowy. Wspomniane gruczoły produkują sebum, inaczej nazywany naturalnym łojem, które to osadza się w dużej ilości na skórze oraz włosach. Dlatego nawet po kilkunastu godzinach od umycia włosy mogą sprawiać wrażenie nieświeżych. Rozwiązaniem tego problemu powinno być zahamowanie wzmożonej pracy gruczołów. Pomóc w tym mogą nie tylko profesjonalne kosmetyki, ale także tzw. sprawdzone sposoby naszych babć.
Domowe sposoby na tłuste włosy:
Opierają się głównie na wykorzystaniu łatwo dostępnych produktów, które znajdziemy na półkach sklepów spożywczych. Należą do nich między innymi:
- soda oczyszczona, którą mieszamy z wodą. Taką mieszanką myjemy włosy i dokładnie spłukujemy dużą ilością wody
- mąka kukurydziana – wcieramy ją w suchą skórę głowy, w taki sposób działa jak talk i wchłania nadmiar sebum
- cytryna – wyciśnięty z niej sok wcieramy we włosy i skórę, a po 20 minutach spłukujemy wodą
- drożdże – rozgniatamy je i mieszany ze szklanką mleka. W ten sposób powstaje maseczka, którą nakładamy na włosy na około 30 minut.
Domowe sposoby na łupież:
Łupież jest uporczywym i często wstydliwym problemem bardzo dużej liczby osób. W pierwszej kolejności należy poznać przyczynę jego powstawania. Łupież może pojawić się jeśli mamy przesuszoną skórę głowy, łojotokowe zapalenie skóry albo zbyt rzadko myjemy włosy lub gdy w organizmie pojawi się niedobór witamin A,E i tych z grupy B, jak również ważnych mikroelementów, którymi są: magnez, potas, fosfor i cynk. W wielu przypadkach niejeden domowy sposób na łupież okazał się bardziej skuteczny niż profesjonalne i drogie kosmetyki. Takimi sposobami są na przykład:
- płukanki z octu jabłkowego
- wcierki z soku z cytryny, które spłukujemy po ok. 20 minutach
- płukanki z pokrzywy – naparem z suszonych liści tej rośliny spłukujemy umyte wcześniej włosy
- płukanki z mieszanką octu z wodą
- „maseczka” z olejku rycynowego, którą spłukujemy nawet kilkukrotnie.
Be Social