Type to search

Przygotowanie masy solnej

Dom

Przygotowanie masy solnej

Share

Dzieci, a w szczególności te uzdolnione plastycznie, zapewne nie raz miały okazje lepić figurki z masy solnej, ozdabiać je a następnie suszyć i eksponować u siebie w domu lub podarować komuś z rodziny. Już samo przygotowanie masy solnej może stanowić ogromną frajdę dla dziecka, szczególnie że jest to dosyć łatwy i szybki proces.

Jak przygotować masę solną?

Do przygotowania masy solnej potrzebne jest tak naprawdę bardzo niewiele składników, a mianowicie:

  • szklanka mąki,
  • szklanka soli,
  • około 125ml wody
  • oraz, jeśli chcemy, aby nasza masa była bardziej elastyczna, około dwie łyżki rozpuszczonego wcześniej kleju do tapet

Przygotowanie polega oczywiście na połączeniu wszystkich tych składników w misce oraz wyrobieniu ich na kulkę, z której potem można formować różne figurki. Jeśli chcemy jeszcze urozmaicić zabawę z pomocą przyjść mogą nam barwniki spożywcze. Kolorowa masa solna, która powstaje przez dodanie kilku kropelek barwnika do masy solnej, jest świetną, naturalną i nietoksyczną alternatywą dla plasteliny czy modeliny. Różne kolory można stworzyć także dodając do masy kakao czy sok z buraka!

Wykorzystanie masy solnej

Dzieci mają niezliczone pomysły co do rzeczy, które można stworzyć z masy solnej. Przygotowują z nich między innymi: naczynia – takie jak talerzyki, kubeczki czy garnuszki dla lalek albo misiów, różne figurki, koraliki (które po wysuszeniu nawlekają na rzemyk lub grubszą nić) i mnóstwo innych przedmiotów. Prezenty przygotowane własnoręcznie przez dzieci z masy solnej często są bardzo miło wspominane przez dziadków, którzy z uśmiechem spoglądają na to, co udało się stworzyć ich wnukom. Masa solna z klejem do tapet może być w przypadku trochę starszych dzieci świetną alternatywą dla tej przygotowywanej w tradycyjny sposób, ponieważ dużo łatwiej z niej, ze względu na jej elastyczność, przygotować małe elementy, jak na przykład nos jakiejś postaci.

Sprawdź także:  Zasiłek pielęgnacyjny, a świadczenie pielęgnacyjne. Kto może się o nie starać?

Suszenie masy solnej

Modele z masy solnej można suszyć na świeżym powietrzu, jednak należy pamiętać, że zabiera to bardzo dużo czasu i wymaga bezdeszczowej pogody i dość wysokiej temperatury, dlatego najlepiej jest wysuszyć figurki w piekarniku elektrycznym w temperaturze około 75°C. Długość suszenia oczywiście zależna jest od wielkości modelu, ale to, czy model jest już gotowy można z łatwością rozpoznać poprzez dźgnięcie go wykałaczką – jeśli czujemy, że figurka jest twarda, to oznacza, że została odpowiednio wysuszona i można wyciągnąć ją z piekarnika. Należy pamiętać, że masy solnej nie należy suszyć w kuchenkach mikrofalowych!

Tags