Type to search

Pięciornik krzewiasty – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Ogród

Pięciornik krzewiasty – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Share

Jest wiele zagadnień, z którymi kojarzą nam się miesiące letnie. Jednym z nich jest widok pięknego, kwitnącego ogrodu podczas ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu lub przerwy na kawę. Żółte kolory w ogrodzie kojarzą nam się z radością, słońcem, pozytywną energią. Takie emocje może zapewnić nam pięciornik krzewiasty. Krzew kwitnący od maja do października w ciepłe i pogodne miesiące. Świetnie ozdobi skalniaki, żywopłoty lub rabaty. Wspaniałą kolorową kompozycję utworzy z roślinami o fioletowych i niebieskich barwach.

Pięciornik krzewiasty kiedy sadzić?

Krzew ten bardzo łatwo się przyjmuje. Jedynym warunkiem do zasadzenia jest taki, aby gleba nie była zamarznięta, czyli od marca do listopada. Najlepszą porą jest jednak okres wczesnowiosenny lub jesienny. W glebie jest wtedy najwięcej wilgoci i nie musimy jej podlewać, co dla nowo zasadzonych kwiatów jest bardzo ważne. Jest wtedy również bardzo małe parowanie, dzięki czemu gleba dłużej utrzymuje wilgoć.

Pięciornik krzewiasty uprawa.

Pięciornik krzewiasty jest bardzo łatwy w uprawie. Idealnie sprawdza się w ogrodach osób zabieganych. Rośnie na glebach piaszczystych i gliniasto-piaszczystych, glebach przepuszczalnych. Lepiej na wilgotnym podłożu — kwitnie obficie i długo. Krzew choruje i liście żółkną, wtedy gdy jest w glebie zbyt dużo wapnia. Wymarzone stanowisko pięciornika jest nasłonecznione lub minimalnie ocienione. W półcieniu mogą kwitnąć pięciorniki o barwach różowej i czerwonej. Pięciornik jest krzewem, który utrudnia wyrastanie chwastom. Najlepiej rozsadzić go w odstępach 80 × 80 cm. Zakrywać ziemię zaczyna w drugim roku po zasadzeniu. Rośnie bardzo szybko, do 30 cm rocznie. Odporny na upały, mrozy, zanieczyszczenia powietrza czy też susze. Nie jest atrakcyjny dla różnego rodzaju roślinnych szkodników, co sprawia, że nie musimy martwić się o tę roślinę.

Sprawdź także:  Winorośl - sadzenie, pielęgnacja i uprawa

Pięciornik krzewiasty pielęgnacja.

Pięciornik krzewiasty aby pięknie kwitł, musi być co roku przycinany. Najlepiej tę czynność wykonywać wczesną wiosną, około marca, kwietnia. Polega ono głównie na skróceniu pędów o 1/3 ale nie tylko. Przycinamy również pędy uszkodzone lub wyschnięte. Takie przycinanie ma wpływ na zdrowie naszego pięciornika. Staje się on mniejszy i bardziej zwarty, jeżeli będziemy przycinali go nisko. Kwitnie wtedy również dłużej choć mniej obficie.

Pięciornik krzewiasty jest wieloletnią i bardzo uniwersalną rośliną. Może ozdobić również nasz balkon w momencie, gdy nie mamy ogrodu i tym samym cieszyć swój wzrok widokiem pięknych kwiatów również w miejskich zabudowaniach.

Tags