Type to search

Lawenda – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Ogród

Lawenda – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Share

Wiosna to piękny czas, w którym rozkwitają ferią barw przydomowe ogrody. Mocny, fioletowy akcent można uzyskać dzięki lawendzie. Zakwita ona w czerwcu i przez kilka tygodni cieszy oko pięknym kolorem. Lawenda przydatna jest także w kuchni i w medycynie. Jako przyprawa podkreśla smak potraw, a dzięki swoim właściwościom leczniczym wspomaga organizm człowieka.

Uprawa lawendy

Lawenda jest pięknym kwiatem, jednak wymaga sporo pielęgnacji. Na pocieszenie można powiedzieć, że włożony trud zaowocuje pięknie kwitnącymi kwiatami o intensywnej barwie i przepięknym zapachu.

Lawenda w ogrodzie

Lawenda to zdecydowanie roślina ciepłolubna. Najlepszym miejscem dla niej będzie zatem dobrze nasłoneczniony fragment ogrodu. Warto zadbać także o to, aby podłoże było dobrze zdrenowane i przepuszczało wodę. Jeżeli nie zostanie zapewniony odpowiedni drenaż i w ziemi będzie stała woda, to wówczas może spowodować zbyt wysoką wilgotność dla korzeni lawendy. Ziemia nie powinna być nazbyt kwaśna, ponieważ wówczas roślina nie będzie rosła prawidłowo. W przypadku zbyt kwaśnej ziemi trzeba dodać odczynu zasadowego.

Pielęgnacja lawendy

Chcąc zadbać o krzewy lawendy należy odpowiednio ją przycinać. Nie powinno się z tą czynnością nazbyt zwlekać. Przycinać można już młode rośliny, tuż po posadzeniu, aby nie dopuścić do zbytniego przerostu krzewu. Na początku wiosny należy usunąć suche i chore pędy, natomiast pozostałe przycina się w kopulasty kształt. W polskim klimacie, w którym występuje dosyć duże ryzyko surowych zim z bardzo niskimi temperaturami jeszcze jesienią należy zabezpieczyć pędy przed mrozem. Dobrym pomysłem może być w tym przypadku wykorzystanie słomy – obkłada się nią dół rośliny. Korony lawendy również można zabezpieczyć przed zimnem przy pomocy specjalnego materiału ochronnego.

Sprawdź także:  Winorośl - sadzenie, pielęgnacja i uprawa

Kiedy kwitnie lawenda?

Z kwitnących pól lawendowych najbardziej znana jest Francja, jednak i w naszym kraju nie brakuje pięknych, lawendowych pól. Każdy, kto chce podziwiać fioletowe rzeki kwiatów może ich szukać od czerwca do lipca. Również w tym czasie lawenda zakwita w przydomowych ogródkach.

Kiedy sadzić lawendę?

Jeżeli chodzi o wysadzanie lawendy, to terminarz zależy od tego, czy będzie się korzystało z nasion czy też gotowych sadzonek. Jeżeli chodzi o nasiona, to można je wysadzać do gleby wiosną lub jesienią. Gdy osiągną odpowiednią wysokość należy dokonać rozsady i posadzić je w odległości przynajmniej trzydziestu centymetrów od siebie. Sadzonki można przygotować także samemu z gotowego krzaczka.

Tags