Type to search

Łuszczyca zwiększa ryzyko nadciśnienia

Ciało Ciało i zdrowie

Łuszczyca zwiększa ryzyko nadciśnienia

Share

Choroby nie są niczym przyjemnym. Ludzie dbają o swoje zdrowie, dobrze się odżywiają, uprawiają sport, jednak mimo to czasami zapadają na różne choroby. Często występującymi chorobami ludzkimi są choroby skóry. Skóra jest narządem, który bez przerwy jest narażony na działanie zewnętrznych czynników, toteż jest ona narażona na wiele chorób. Najpopularniejsze to trądzik, łuszczyca, AZS.

Łuszczyca kłopotliwa choroba

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, którą zalicza się do grupy chorób autoimmunologicznych. Objawia się ona poprzez różne czerwonawe grudki na skórze, przede wszystkim w okolicach kolan, łokci, owłosionej części głowy. Pojawiają się również srebrno-białe łuski. Objawem łuszczycy jest też oczywiście łuszczenie się miejsc objętych chorobą, a często występuje także świąd.

Łuszczyca to choroba, której dzisiaj nie da się wyleczyć. Można jedynie łagodzić jej objawy. Przyczyn choroby może być wiele. Wśród najpopularniejszych przyczyn znajdziemy:

  • mechaniczne urazy skóry
  • odziedziczone po przodkach geny
  • stres, który sprzyja pojawianiu się łuszczycy
  • infekcje takie jak grypa, ospa, zapalenie oskrzeli

Choroba może dotknąć człowieka w każdym wieku. Jednak najczęściej pojawia się od 10 do 40 roku życia. Łuszczyca w zależności od jej intensywności może utrzymywać się przez wiele miesięcy. Leczenie też powinno trwać wiele miesięcy.

Łuszczyca, a nadciśnienie.

Łuszczyca zwiększa ryzyko nadciśnienia wśród chorych na nią. Zwłaszcza osoby, które cierpią na ciężką łuszczycę, mogą mieć trudności w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Dokładne przyczyny związku pomiędzy łuszczycą, a ciśnieniem krwi nie są znane, jednak zostały zaobserwowane i są one faktem. Im cięższy przebieg łuszczycy, tym szansa na kłopoty z nadciśnieniem jest większa.

Łuszczyca powstaje wyniku ataku układu odpornościowego na zdrowe komórki skóry. Powoduje to powstanie zapalenia, które z kolei sprzyja powstawaniu nadciśnienia, a także chorobom serca i udarom.

Jak pokazały badania, osoby cierpiące na ciężką łuszczycę w większości miały problemy z nadciśnieniem. Wyniki tych badań uwzględniały także wagę, palenie papierosów, spożywanie alkoholu i leków.

Jak widzimy łuszczyca jest chorobą, która sprawia nie mało kłopotów. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie, pielęgnować skórę i stosować odpowiednią dietę aby jej uniknąć. Jeżeli zauważymy na skórze jakieś niepokojące zmiany warto szybko udać się do dermatologa, przez co jesteśmy w stanie szybciej zaradzić łuszczycy i dobrać odpowiednią terapię do jej rodzaju. Pamiętajmy, że łuszczyca nie tylko sprawia, że nasza skóra wygląda nieestetycznie, nie tylko powoduje łuszczenie i świąd ale także łuszczyca zwiększa ryzyko nadciśnienia.