Type to search

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości zdrowotne

Ciało i zdrowie Ziołolecznictwo

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości zdrowotne

Share

Postaw na jaskółcze ziele

Glistnik, czyli jaskółcze ziele, to jedna z roślin, która od lat jest stosowana w ziołolecznictwie jako środek leczący kurzajki. Warto jednak wiedzieć, że sok z glistnika może być wykorzystywany w leczeniu wielu dolegliwości. Jest stosowany nie tylko w ramach kuracji chorób skórnych, ale też w przypadkach problemów z trawieniem, a u kobiet w celu zredukowania bóli miesiączkowych. Niestety glistnik jaskółcze ziele może być niebezpieczny w razie złego stosowania. Bardzo łatwo zatruć się sokiem tej rośliny, Dlatego też, by w pełni wykorzystać potencjał właściwości ziela, należy wiedzieć w jakiej formie należy je przyjmować. 

Właściwości jaskółczego ziela

Z całą pewnością glistnik ma całą gamę pozytywnych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim warto wiedzieć, że ziele to rośnie w Polsce pospolicie. Z tego powodu jest szeroko dostępne. W wielu sklepach ze zdrową żywnością, aptekach czy sklepach zielarskich jest dostępny w formie suszonej. Szczególne właściwości lecznicze ma sok z jaskółczego ziela. Dlaczego? Ponieważ działa zarówno bakterio- , jak i wirusobójczo. Za sprawą tych cech nierzadko jest wykorzystywany w celu wypalenia kurzajek, które powstają wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV.

Niewątpliwe warte zwrócenia uwagi są właściwości przeciwnowotworowe glistnika. Jaskółcze ziele zawiera takie alkaloidy jak: chelidonina, chelerytryna, koptyzyna i sangwinaryna, które mogą wspomagać prewencję przeciwnowotworową. 

Zastosowanie zdrowotne glistnika

To, że jaskółcze ziele ma wiele zastosowań zostało już jasno zaznaczone. Jednak w wypadku jakich dolegliwości należy go używać? Najczęściej stosuje się go przy wystąpieniu kurzajek. Wystarczy kilkudniowa kuracja brodawek i kurzajek przez smarowanie chorego miejsca świeżym sokiem z przełamanej łodygi, aby kurzajka znacząco się zmniejszyła lub nawet zniknęła całkowicie. Za sprawą właściwości grzybobójczych z powodzeniem można używać świeżego soku na wszelkiego rodzaju grzybice skórne, wywołane np. Candida albicans i innymi grzybami.

Jaskółcze ziele w formie nalewki lub naparu można stosować na bóle brzucha, bóle miesiączkowe czy nawet bardzo bolesne kolki. Glistnik ma działanie rozkurczowe w stosunku do mięśni gładkich, które wchodzą w skład wielu narządów wewnętrznych, np. przewody pokarmowego, dróg moczowych czy oskrzeli. Z tego powodu napar/nalewkę można podawać w przypadku kolki jelitowej, wątrobowej czy bolesnych skurczów miesiączkowych. Prócz działania rozkurczowego, jaskółcze ziele ma właściwości przeciwbólowe oraz moczopędne, dzięki czemu woda nie zbiera się w organizmie i wahania wagi przestają być problemem, szczególnie u kobiet. 

Tags