Type to search

Uderzenia gorąca i nocne poty – czy to menopauza?

Ciało Ciało i zdrowie

Uderzenia gorąca i nocne poty – czy to menopauza?

Share

Czym jest menopauza?

Menopauza, inaczej klimakterium czy też przekwitanie, jest to okres w życiu kobiety związany jest z zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Teoretycznie jest to dzień wystąpienia ostatniej miesiączki, jednak zmiany hormonalne zachodzące wówczas w ciele kobiety trwają nieco dłużej i dają różne objawy.

Menopauza a wiek 

Klimakterium pojawia się najczęściej między 45. a 55. rokiem życia.  Trwać może od roku do dwóch lat.

Objawy

Każda kobieta ma inny organizm i inaczej przechodzi przez czas przekwitania. Dla niektórych może on minąć niemal niezauważalnie, lecz dla innych może być niestety wielce uciążliwy. Objawy, z którymi borykają się kobiety, spowodowane są zatrzymaniem syntezy estrogenów i progesteronu przez jajniki. Jest to nagła zmiana dla organizmu i wywołuje cały szereg różnych symptomów.

Po pierwsze, miesiączki stają się nieregularne. Może zmienić się zarówno czas ich wystąpienia, trwania, a nawet obfitość. 

Występują również huśtawki nastrojów, nerwowość, zmniejszona koncentracja, brak energii. 

Jednak najczęstszym objawem są uderzenia gorąca. Zgłaszają je zarówno kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą, jak i te, które z niej zrezygnowały. Pojawiają się na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i przyspieszenia akcji serca. Jest to silne i niekomfortowe uczucie ciepła, najczęściej na twarzy, szyi i dekolcie. Często falom gorąca towarzyszy kołatanie serca i wzmożona potliwość. Ten z pozoru drobny symptom jest niezmiernie uciążliwy dla kobiet, zwłaszcza tych aktywnych zawodowo. Nocne poty powodują problemy z zasypianiem, z kolei nieprzespane noce jeszcze bardziej nasilają problemy z koncentracją i drażliwość, które i tak w tym czasie doskwierają kobietom

Sprawdź także:  Rozmaryn lekarski – właściwości lecznicze i kosmetyczne

Jak sobie radzić z uciążliwymi objawami? 

Bardzo ważnym jest zgłaszanie wszystkich objawów lekarzowi i regularne wizyty kontrolne. Być może zostanie wdrożona farmakoterapia, która ułatwi przejście przez okres przekwitania. Jednak warto również działać „na własną rękę”. Zdrowa, nisko-tłuszczowa dieta, regularny tryb życia, uprawianie sportów pomogą w walce z dokuczliwymi falami gorąca. Warto również zrezygnować z alkoholu, papierosów, a nawet kawy. 

Menopauza wcale nie musi być aż tak uciążliwym przeżyciem. Należy pamiętać, aby po prostu zaopiekować się samą sobą w tym czasie i nadal korzystać z życia ile się da.

Tags