Type to search

Czym jest rytuał hammam?

Ciało Ciało i zdrowie

Czym jest rytuał hammam?

Share

Coraz chętniej sięgamy po zabiegi  kosmetyczne pochodzące z Bliskiego Wschodu. Podobają się nam widoczne efekty takich zabiegów oraz cała otoczka im towarzysząca. Jednym z chętniej wykonywanych zabiegów kosmetycznych jest zabieg hammam.

Skąd pochodzi rytuał hammam?

Zabieg hammam został przejęty przez otomańskich Turków od Rzymian. To właśnie Rzymianie celebrowali zwyczaj wspólnych kąpieli w łaźniach, gdzie oczyszczali ciało i starali się ukoić duszę.

Czy hammam turecki można wykonać w domu?

Na szczęście nie ma potrzeby wyjazdu do Turcji czy Maroka, aby odczuć dobroczynny wpływ rytuału hammam. Obecnie dostępne kosmetyki naturalne(pochodzące z rejonów Maroka lub Turcji) pozwalają na wykonanie pełnego zabiegu takiego jak masaż hammam w zaciszu własnej łazienki.

Jak wygląda hammam turecki?

Do wykonania pełnego zabiegu potrzebujemy takich elementów jak:

  • czarne mydło savon noir,
  • glinka ghassoul,
  • olejek arganowy i
  • rękawica Kessa.

Cały rytuał może trwać od jednej godziny do nawet trzech. Zabieg powinien być rozpoczęty od wizyty w saunie lub bardzo gorącego prysznica, który zmiękczy skórę i przygotuje do kolejnych etapów zabiegu. Kolejnym krokiem będzie użycie czarnego mydła(savon noir), który składa się ze zmielonych czarnych oliwek i oleju z oliwek. W kontakcie z wodą mydło to wytwarza pianę, która powinna zostać rozprowadzona na całym ciele za pomocą rękawicy Kessa. W ten sposób wykonujemy masaż skóry oraz oczyszczamy ją. Dzięki takiemu masażowi pobudzamy krążenie oraz oczyszczamy całe ciało. Dzięki składnikom czarnego mydła skóra jest miękka, delikatna w dotyku oraz odpowiednio nawilżona. W następnym etapie masażu hammam należy złuszczyć naskórek za pomocą marokańskiej glinki ghassoul. Po odczekaniu 10-15 minut należy spłukać obficie całe ciało ciepłą wodą. Zakończeniem zabiegu jest wmasowanie w ciało olejku arganowego. Olejek ten nawilża, odżywia i regeneruje i dlatego też powinien zostać wmasowany w całe ciało spokojnymi, okrężnymi ruchami do momentu wchłonięcia się.

Efekty stosowania rytuału hammam?

Po wykonanym zabiegu nasze ciało jest oczyszczone, wygładzone i ujędrnione. Dodatkowo nasze zmysły są rozpieszczone. W wyniku pełnego przeprowadzonego zabiegu następuje głębokie odprężenie, wyciszenie organizmu. Jest to idealny sposób regeneracji po przemęczeniu pracą umy­słową lub fizyczną, ale także sposób na zachowanie gładkiego i jędrnego ciała. W ramach masażu hammam otrzymujemy nawilżenie ciała, jego oczyszczenie i złuszczenie oraz relaksujący masaż. Po takim zabiegu skóra jest wygładzona, odświeżona i charakteryzuje się naturalnym blaskiem.