Co musisz wiedzieć o grzybicy pochwy
Share

Grzybica pochwy – wstydliwy problem, z którym trzeba walczyć
W prasie jest wiele reklam promujących produkty przeznaczone do higieny intymnej dla kobiet. Na rynku są do wyboru specjalistyczne żele do codziennego użytku, płyny do irygacji oraz maści na zewnętrzne podrażnienia. Jednak czasem bagatelizujemy długo występujące lub nasilające się objawy. Nie zdajemy sobie sprawy, że to może być coś więcej niż chwilowa infekcja intymna, którą wystarczy przeczekać. Takie przypadłości mają w większości przypadków podłoże bakteryjne lub grzybicze. Domowe środki nie zaleczą tego problemu. Potrzebny jest profesjonalny kaliber.
To nie jest kwestia tylko higieny
Oznaki grzybicy wcale nie oznaczają nieprawidłowej higieny miejsc intymnych, wręcz przeciwnie. Coraz częściej ten problem dotyczy kobiet, które:
- uprawiają czynnie sport, w tym pływanie
- często muszą korzystać z toalet w miejscach publicznych
- dużo podróżują
- stosują doustną antykoncepcję
- są po antybiotykoterapii
Niektóre kobiety mają po prostu większą skłonność do infekcji mimo prawidłowego dbania o okolice pochwy. Kluczowe jest rozpoznanie pierwszych objawów oraz profesjonalna diagnostyka.
Na co zwracać uwagę
Niepokój powinny wywołać wszystkie objawy, które pojawiają się nagle i nie ustępują po 2-3 dniach. Każdą zaobserwowaną zmianę warto skonsultować z lekarzem ginekologiem. Najczęściej pacjentki skarżą się na:
- swędzenie i dyskomfort
- pieczenie i zaczerwienienie
- zmianę gęstości wydzieliny
- zwiększoną produkcję wydzieliny
- nieprzyjemny zapach
Jeśli objawy nie ustępują o żadnej porze i ogólnodostępne maści bez recepty nie przynoszą ulgi, to konieczna jest wizyta lekarska.
Badać czy nie badać – oto jest pytanie
Zdarza się, że lekarz mówi, że to tylko infekcja, zapisuje jakiś lek i na tym kończy się cała diagnostyka. To błąd. Po pierwsze, pacjentka jest leczona w ciemno i nie wiadomo, co dokładnie jej dolega. Podobne objawy mogą dotyczyć grzybów, bakterii beztlenowych lub tlenów, a metody leczenia są diametralnie różne. Po drugie, pacjentka nie dba o podtrzymanie efektów kuracji przyjmując probiotyki doustne lub dopochwowe, gdyż nie jest o tym poinformowana. Wizyta u dobrego ginekologa powinna obejmować:
- badanie pacjentki
- zlecenie badań diagnostycznych
- przepisanie leków po analizie wyników
- zalecenie przyjmowania probiotyków po zakończonej kuracji
Walka ze wstydem
Nieprawidłowo leczone infekcje mogą wracać. Źle dobrany lek stłumi chwilowo nieprzyjemne objawy, jednak nie pozwoli nam się uwolnić od źródła problemu. Jeśli lekarz nadal nie widzi podstaw do badań mikrobiologicznych, to trzeba rozważyć wykonanie ich w prywatnym laboratorium na własną rękę lub po prostu zdecydować się na zmianę lekarza. W wielu miastach to nie jest taka prosta sprawa. Jednak gdy priorytetem jest nasze zdrowie intymne, to trzeba zrobić wszystko, by o nie zadbać.
Be Social