Type to search

Blizny potrądzikowe

Ciało Ciało i zdrowie

Blizny potrądzikowe

Share

Zdrowie jest ważne dla każdego człowieka. Ludzie dbają o siebie, o swoje ciał i zdrowie. Jeżeli jesteśmy zdrowi, mamy energię do życia, do działania, możemy żyć normalnie. niestety czasami nawet mimo licznych starań z naszej strony dosięga nas jakaś choroba.

Popularną chorobą, która dotyka bardzo wielu ludzi jest trądzik. Mnóstwo ludzi przechodzi przez niego w wieku młodzieńczym. Trądzik jest uciążliwą chorobą, jednak można go wyleczyć. Jeżeli rozpoczniemy terapię odpowiednio wcześnie powinno udać się wyleczyć go całkowicie, bez powikłań. Niestety często jednak trądzik pozostawia po sobie ślady. Śladami tymi są blizny potrądzikowe.

Blizny potrądzikowe, przebarwienia oraz wszelkie inne pozostałości po przebytym trądziku nie wyglądają zbyt estetycznie na twarzy człowieka. Dlatego warto się ich jak najszybciej pozbyć.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Powstają one w wyniku działania komórek układu odpornościowego. Ostrzejsze zmiany trądzikowe goją się dość długo. Proces gojenia jest zaburzany przez bakterie rozmnażające się wokół wyprysku. Poprzez gojenie nowa tkanka będzie nieco inna niż ta, która powstanie w normalnych warunkach. Blizny mogą pojawiać się w wielu miejscach na przykład: na twarzy, dekolcie, czole, ramionach, na plecach. Proces gojenia po trądziku zależy od wielu czynników. Ważny jest stopień zaawansowania choroby, wiek pacjenta. U osób starszych gojenie przebiega trudniej niż u młodych, toteż na większą ilość blizn narażone są osoby starsze.

Jak zapobiegać tworzeniu się blizn?

Dobrze jest uniknąć powstania blizn, gdyż ich leczenie nie jest łatwe. Kluczem jest odpowiednio dobrana metoda leczenia oraz pielęgnacji cery trądzikowej. Ważne jest aby w przypadku trądziku udać się na wizytę do dermatologa, który wykona badania, dzięki którym będzie można określić jaką terapię zastosować aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się blizn. Kluczem jest także systematyczne stosowanie preparatów i leków zapisanych przez lekarza. Nie należy przerywać terapii. Ważne jest także wczesne rozpoczęcie leczenia.

Jak usuwać blizny potrądzikowe?

Istnieją zabiegi, które można wykonać w gabinetach kosmetycznych:

  • dermabrazja – zabieg inwazyjny, polega na mechanicznym ścieraniu skóry, która potem się odnawia.
  • laseroterapia – usuwanie blizn z wykorzystaniem energii lasera.
  • pelling chemiczny – wykorzystywanie substancji chemicznych do usuwania naskórka.

Poza wymienionymi wyżej metodami można również używać kremów, maści i innych preparatów, które są w stanie nieco złagodzić wygląd blizn powstałych po przebytym trądziku. Skuteczne kremy powinny zawierać między innymi silikon. Umożliwi on szybkie gojenie ran, działa też przeciwzapalnie.

Blizny potrądzikowe to uciążliwy problem, który dotyka wielu ludzi. Warto robić wszystko aby uniknąć ich powstawania, jednak gdy już się pojawią można sobie z nimi radzić.