Type to search

Walka z łupieżem

Ciało Ciało i zdrowie Włosy

Walka z łupieżem

Share

Łupież to bardzo częsta dolegliwość, z którą zmaga się wiele kobiet i wielu mężczyzn. Działa on negatywnie na naszą samoocenę i utrudnia normalne funkcjonowanie, ponieważ wstydzimy się pokazywać włosy oprószone „białym nalotem”. Jednak nie wolno nam lekceważyć tego problemu, warto z nim walczyć. 

Na początek wyjaśnijmy sobie czym w ogóle jest łupież i dlaczego powstaje. Definicji łupieżu jest wiele, ale najprościej mówiąc jest to złuszczający się nadmiernie naskórek, któremu towarzyszy łojotok. Włosy obciążone tymi dolegliwościami pozbawione są puszystości i świeżości. Wydają się ciągle brudne. Główną przyczyną powstawania łupieżu jest drożdżak Pityrosporum ovale, który powoduje zachwianie procesu regeneracji naskórka. Innymi przyczynami łupieżu są: zła dieta, niedokładne zmywanie szamponu, stres i zmęczenie, alergia, zaburzenia hormonalne.

Łupieżu nie należy lekceważyć i czekać aż przejdzie sam.

Trzeba podjąć walkę, ponieważ w dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości pozbycia się tej dolegliwości na różne sposoby, na przykład:

– szampony przeciwłupieżowe dostępne w drogeriach i aptekach. Są niedrogie a czasami bardzo skuteczne. Podczas stosowania tego typu szamponów włosy należy myć często, nie za ciepłą wodą

– leczenie doustne, czyli po prostu zażywanie leków mających na celu usunięcie łupieżu

– maści i kremy stosujemy przy łupieżu tłustym. Zawierają one kwas salicylowy, pirytonian cynku, siarczek selenu, ketokonazol i inne pochodne imidazowole, czyli substancje zwalczające łupież

– suplementowanie witamin z grupy B, witaminy A i E. Jest to ważne w walce z łupieżem, ponieważ witaminy te korzystnie wpływają na skórę i włosy co pomaga pozbyć się problemu, z którym się zmagamy. Warto jeść ryby, sery, brokuły, mleko, jogurty, olej roślinny, przeczy oraz pestki dyni i i słonecznika, ponieważ są to produkty, w których możemy znaleźć spore ilości wyżej wymienionych witamin

Dobrze jest znać te sposoby

ponieważ są skuteczne i pozwalają nam zapomnieć o przykrej dolegliwości jaką jest łupież. Trzeba także pamiętać o tym, że często lubi on powracać. W takich przypadkach musimy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji włosów, czyli mycie zależne od indywidualnych potrzeb, dobieranie szamponu odpowiedniego do rodzaju włosów, prawidłowa technika mycia włosów, dokładnie płukanie odżywek i masek.

Są jednak sytuacje, że pomimo walki wieloma sposobami łupież nadal nam towarzyszy. W takiej sytuacji najlepiej udać się do dermatologa, ponieważ jego objawy mogą się nasilić i spowodować zaczerwienienie skóry głowy, wypadanie włosów oraz swędzenie. Najważniejsza rzecz, o której trzeba pamiętać to NIE LEKCEWAŻYMY ŁUPIEŻU.

Tags