Type to search

Tarczyca bajkalska czyli bajkalina – jak stosować zioła z Syberii

Ciało i zdrowie Ziołolecznictwo

Tarczyca bajkalska czyli bajkalina – jak stosować zioła z Syberii

Share

Bajkalina

Czyli tarczyca bajkalska jest znana od ponad 2 tysięcy lat i chętnie wykorzystywana przez medycynę Dalekiego Wschodu. Przypisuje się jej dobroczynny wpływ na wiele organów ludzkich. Również kosmetologia odkryła jej pozytywne działanie. Od niedawna preparaty zawierające tę bylinę można dostać także w Polsce.

Tarczyca bajkalska- zastosowanie

Ekstrakt z tej rośliny wywiera korzystny wpływ na cały układ krwionośny. Wspiera leczenie nadciśnienia, niedociśnienia oraz niektórych chorób serca, uszczelnia naczynia krwionośne, suplementuje terapię żylaków. Dodatkowo wykazuje działanie normalizujące poziom tłuszczy we krwi, dzięki czemu zapobiega miażdżycy i zakrzepom.

Okazuje się, że bajkalina chroni i regeneruje wątrobę, ma działanie żółciopędne, antyoksydacyjne oraz cytotoksyczne. Stwierdzono również, że preparaty z tarczycą bajkalską działają pozytywnie na układ nerwowy i niektóre jego schorzenia. Bajkalina uspokaja, działa przeciwdepresyjnie i przeciwdrgawkowo. Stosuje się ją w epilepsji i nerwicy, a także chorobach takich jak Alzheimer, Parkinson czy stwardnienie rozsiane.

Zauważono również jej silne działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwreumatyczne oraz przeciwzapalne. Ze względu na niską toksyczność, preparaty z bajkaliną można stosować przy ostrych i przewlekłych stanach zapalnych nawet przez dłuższy czas.

Tarczyca bajkalska a kosmetyki

W kosmetyce znalazły zastosowanie właściwości antyalergiczne i antyzapalne. Kremy zawierające bajkalinę rozjaśniają skórę i ją odbudowują, zwalniają procesy starzenia oraz chronią ją przed zdradliwym działaniem słońca. Panów z pewnością zainteresuje informacja, że flawonoidy zawarte w tej roślinie mogą opóźnić proces łysienia.

Sprawdź także:  Złocista skóra przez cały rok

Dla kogo szczególnie wskazane są preparaty z tarczycą bajkalską?

Bajkalinę może przyjmować każdy. Są jednak osoby, którym szczególnie jest zalecana suplementacja preparatami z tą rośliną: w przypadku spadku odporności, w trakcie infekcji bakteryjnych czy wirusowych, w chorobach zapalnych błon śluzowych oraz grzybicy i próchnicy, a także w różnych chorobach autoimmunlogicznych.

Tarczyca bajkalska przeciwwskazania

Roślina ta ma cudowne właściwości i znajduje wszechstronne zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jak w przypadku każdego związku chemicznego, są osoby, które wykazują nietolerancję na związki w niej zawarte. Również hipoglikemia, bardzo niskie ciśnienie, ciąża oraz karmienie piersią, a także zaburzenia immunologiczne to stany, gdy należy powstrzymać się od spożywania preparatów z bajkaliną.

Tarczyca bajkalska – dostępne formy

Bajkalina jest dostępna w formie suszu, z którego robi się napar lub nalewki, a także olej. Poza tym można kupić łatwiejsze do dozowania kapsułki lub tabletki.

Badania dowiodły, że bajkalina może opóźniać proces starzenia się komórek. Jej pozytywny wpływ na cały organizm ludzki oraz działanie przeciwnowotworowe czyni z tej rośliny uniwersalny środek, który działa na różnych poziomach. Można ją stosować w zwykłych infekcjach, jak również wspomagająco w leczeniu chorób systemowych.

Tags