Łopian większy
Share
Zioła cieszą się coraz większą popularnością. Doceniamy ich zdrowotne właściwości. Pomagają nam w wielu przypadłościach, korzystnie wpływają na procesy odpornościowe naszego organizmu. Jednym z ziół, które są niedoceniane jest łopian. Jakie są właściwości łopianu? Jakie jest zastosowanie korzenia łopianu?
Gdzie rośnie łopian?
Łopian to roślina dwuletnia, która zaliczana jest do rodziny astrowatych. Spotkać można ją w Europie, na Syberii, w Ameryce Północnej oraz Południowej. Roślina rośnie również w Himalajach, Chinach, Japonii, Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. Dzisiaj łopian bardzo często można dostrzec w przydomowych ogródkach i na łąkach. W Polsce jest rośliną występującą we wszystkich rejonach kraju.
Krótka historia
Łopian większy to roślina, która znana była już w epoce brązu. Udało się znaleźć liczne zapiski mówiące o tym, że w starożytności znano już właściwości lecznicze łopianu. Wspominali o nim między innymi Galen oraz Pliniusz. W średniowieczu zwolenniczką łopianu była święta Hildegarda, która zwracała uwagę na jego wielokierunkowe działanie.
Korzeń łopianu zastosowanie
Łopian większy występuje powszechnie na terenie całego kraju. To roślina , która rozrasta się bardzo szeroko. Łodyga kwiatowa wyrasta dopiero w drugim roku. Medycyna ludowa wykorzystywała łopian jako lekarstwo na gorączkę, kamienie nerkowe oraz podagrę. Obecnie łopian traktowany jest jako roślina o działaniu oczyszczającym. Wykorzystuje ją współczesna dietetyka oraz medycyna. W tradycyjnej medycynie chińskiej łopian traktowany jest jako zioło odtruwające. Łopian zaleca się w przypadku takich chorób wirusowych, jak świnka oraz odra. Jest wskazany również w przewlekłych chorobach skóry oraz zapaleniu stawów. Korzeń łopianu działa moczopędnie.
Łopian właściwości
Cenne właściwości zdrowotne łopianu wynikają z zawartych w nim substancji. Roślina zawiera duże ilości związków poliacetylenowych, olejki eteryczne, fitosterole. Dostarcza niemałych ilości kwasów organicznych, sporo związków białkowych oraz inuliny. Do tego dochodzą sole mineralne, wśród których na pierwszy plan wysuwają się związki siarki oraz fosforu. Jest to więc prawdziwa skarbnica cennych substancji.
Sposób użycia
Z korzenia łopianu można przygotowywać niezwykle zdrowe herbatki i napary. Zaleca się łączyć go z innymi ziołami, na przykład pokrzywą. Stosowanie łopianu jest w pełni bezpieczne. Nie wywołuje on żadnych skutków ubocznych. Aby jednak pojawiły się efekty jego picia, należy sięgać po nie regularnie. To właśnie w systematyczności tkwi siła kuracji ziołowych.
Be Social